Beate sydhoff (43 resultados)

Editorial: American-Scandinavian Foundation 1982
- Tapa blanda
Librería: Olympia Books, Dowagiac, Estados Unidos de AmericaOlympia Books
Contactar con el vendedorVendedor de 4 estrellasCondición: Usado - Bueno
EUR 11,61
Envío por EUR 7,37Se envía dentro de Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoSoft cover. Condición: Very Good. No Jacket. Glued binding. Includes illustrations/photographs. Audience: General/Trade.
Editorial: * * * * * 1982
- Tapa blanda
Librería: L. Michael, North Hollywood, Estados Unidos de AmericaL. Michael
Contactar con el vendedorVendedor de 4 estrellasCondición: Usado - Excelente
EUR 11,94
Envío por EUR 13,23Se envía dentro de Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoSoft cover. Condición: Fine. B00K: Fine/ $28.16 the SCANDINAVIAN TOUCH * SYDHOFF, Beate; DONNELLY, Marion 1982 Probably 1st Edition. Brown Spine With No Title Wide Rectangular Soft Cover BooK: Fine/, Almost As New, Pages That Were Printed On Off White Paper, Appears To Be Lightly Viewed, And Are In As New/ Condition, And Are Cle…an And Tight To The Spine, Slightest Shelf, Edge And Corner Wear. Front Interior Flap Of Cover Is Price Clipped. D/J: None. BooK, Acquired From The Estate Of Norman and Irma Switzer. This Book Is Hard To Find, Will Be Packaged And Shipped Carefully, To Avoid Shipping Damage And Will Make It, An Excellent Addition To Your Own Personal Library Collection, Or As A Gift. World Wide Shipping, AVAILABLE. B00K: Fine/ 1982. (ilustrador).
Editorial: Moderna Museet 1967
- Tapa blanda
Librería: ANARTIST, New York, Estados Unidos de AmericaANARTIST
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 26,79
Envío por EUR 4,33Se envía dentro de Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoSoftcover, staple-bound; 48 pages; in Swedish and French; very good condition clean and crisp; no internal marks. Foreign shipping may be extra. ÿ.

Strindberg Kulturhuset Stockholm 15 maj- 4 oktober 1981
(Strindberg, August). Olsson Folke, Beate Sydhoff und Anita Theorell:
- Tapa blanda
Librería: ANTIQUARIAT Franke BRUDDENBOOKS, Lübeck, AlemaniaANTIQUARIAT Franke BRUDDENBOOKS
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado - Bueno
EUR 4,00
Envío por EUR 24,18Se envía de Alemania a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
broschiert. Condición: Gut. Buch ist in gutem Zustand, geringe Gebrauchs- Alters- oder Lagerungsspuren. ISBN: 9138900475 Wir senden umgehend mit beiliegender MwSt.Rechnung. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 702.

- Tapa blanda
Librería: Riverrun Books & Manuscripts, ABAA, Ardsley, Estados Unidos de AmericaRiverrun Books & Manuscripts, ABAA
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 44,65
Envío por EUR 6,50Se envía dentro de Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
8vo. 135 pages. Wrappers. Near-fine.
Editorial: New York 1982 1982
Librería: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, Estados Unidos de AmericaART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art
Contactar con el vendedorVendedor de 3 estrellasCondición: Usado
EUR 21,88
Envío por EUR 5,64Se envía dentro de Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 5 disponibles
Añadir al carritoA book on twenty contemporary Scandinavian textile/fiber artists., English, Year1982, Illust. B/W40, Illust. Color21, ISBN , Code 0327. Softbound, In Pristine Condition, Location of Exhibition: Five locations including The Textile Museum, Washington D.C., The Craft and Folk Art Museum, Los Angeles, Bio. Pages 52, Size 8 1/4öx 10… 1/4ö.

- Tapa dura
Librería: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SueciaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 14,12
Envío por EUR 13,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoStockholm; Carlssons, 1995. 23,5x21,5 cm. 123, (2,1 blank) s. Illustrerad. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Ryggfoten aningen tilltryckt. Fint ex.
Editorial: American-Scandinavian Foundation 1982
- Tapa blanda
Librería: Mullen Books, ABAA, Marietta, Estados Unidos de AmericaMullen Books, ABAA
Contactar con el vendedorVendedor de 4 estrellasCondición: Usado
EUR 26,76
Envío por EUR 11,26Se envía dentro de Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoSoftcover. Brown wraps with color illustration showing through five cut-out windows; unpaginated with approx. 50 pp. and 20 color plates with bw detail illustrations. Catalogue from the traveling exhibition. Includes bios and artist's statements and introductory essays by Sydhoff and Donnelly. With errata sheet. Good+ with light… cover wear and former owner's signature inside.
Editorial: Moderna Museet, Stockholm, Sweden 1967
- Tapa blanda
Librería: Mullen Books, ABAA, Marietta, Estados Unidos de AmericaMullen Books, ABAA
Contactar con el vendedorVendedor de 4 estrellasCondición: Usado
EUR 26,79
Envío por EUR 11,26Se envía dentro de Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoSoftcover. White and illus. stapled wraps, [48] pp., many BW illus. Text is in Swedish and French. Issued in conjunction with a 1967 exhibition in Stockholm, featuing the work of Austrian Dada artist Raoul Hausmann (1886-1971). With a biographical sketch by Beate Sydhoff, a chronology, and four statements from Hausmann on Dada a…nd his piece "Tatlin at Home." VG (Slight tanning to pages and cover, otherwise sharp and clean.).
Editorial: American-Scandinavian Foundation, 1982. [ 1982
- Tapa blanda
Librería: Reiner Books, Minneapolis, Estados Unidos de AmericaReiner Books
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado - Muy bueno
EUR 40,18
Envío por EUR 1,73Se envía dentro de Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoSoft cover. Condición: Near Fine. ] Oblong paperback, 52 pgs + cover, Near Fine. Close to being a flawless copy incl no names, no writing. Interior printed on dull-finish coated stock. 20 women & their work each featured on a 2-pg spread. Exhibition held in 5 cities. Errata slip is laid-in. RWR5 Design Creativity Textile Art.

Le Corbusier. Konstnären och arkitekten.
(LE CORBUSIER [Charles-Édouard Jeanneret]) (1887-1965) - Viveca Bosson& Beate Sydhoff
Editorial: [ENGLISH: - - - Catalogue from a Swedish Exhibition about the art and architecture of Le Corbusier.]
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SueciaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 15,06
Envío por EUR 20,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHäftad, dek. omslag. Prydlig förvärvsnotering. Gott skick. Halmstad, Mjällby Konstgård / Stockholm, Kulturhuset, 1993. Stor 8:o. 72 s. Illustrerad i färg. Med katalog. Utställning på Mjällby Konstgård 11 juli-19 september 1993 och Kulturhuset i Stockholm 1 oktober-5 december 1993.
Editorial: NORDISK KULTERFOND 1979
- Tapa blanda
- Primera edición
Librería: S.Carter, NEWPORT, Reino UnidoS.Carter
Contactar con el vendedorVendedor de 4 estrellasCondición: Usado - Bueno
EUR 23,88
Envío por EUR 23,30Se envía de Reino Unido a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoSoft cover. Condición: Very Good. 1st Edition. TEXT IN ENGLISH/SWEDISH/DANISH/FINNISH.VG SOFTWRAPS.10.
Editorial: Stockholm 1984. 1984 1984
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SueciaRönnells Antikvariat AB
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 10,83
Envío por EUR 26,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito24,5 x 22 cm. 176 s. Illustrerad. Illustrerat förlagsband. (Sveriges Allmänna Konstförening publikation 93).

Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SueciaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 8,47
Envío por EUR 20,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoDek. förlagsband i gott skick. Proveniens: Bengt Lagerkvist (1926-2013), regissör och manusförfattare, upphovsman till flera serier älskade TV-program om konst i Sveriges Television: Konstalmanackan, Konstverk berättar och Konstpaus. Han var son till Pär och Elaine Lagerkvist, tvillingbror till Ulf. (En liten tryckt etikett läng…st bak i boken anger proveniensen.) Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, 1982. 4:o. 24,5 x 21,7 cm. 176 sid. Illustrerad. Innehåll: "Konsten i det öppna rummet" (stadens offentliga utomhuskonst) av Sven Sandström, "De slutna rummen" (den offentliga inomhuskonsten) av Beate Sydhoff och "Konsten i underjorden" (=tunnelbanan) av Mailis Stensman. - - - (Sveriges Allmänna Konstförening, 91.).

Torsten Renqvist. Konstnären, jorden och tiden.
(RENQVIST, Torsten) (Ludvika 1924-2007 Nacka) - Beate Sydhoff
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SueciaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 9,41
Envío por EUR 20,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoDek. förlagsband i fint skick. Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, 1984. 4:o. 176 s. Rikt illustrerad. (Sveriges Allmänna Konstförening, publikation 93.).
Lars Nyberg. Grafik.
(Nyberg, Lars) Haskel, Karl - Lind, Ingela - Stenqvist, Nils G. - Sydhoff, Beate
Editorial: Raster 2002. 2002
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SueciaRönnells Antikvariat AB
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 13,18
Envío por EUR 26,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito135 s. Rikt illustrerad. Häftad med vikomslag. Omslag lätt solkat. I övrigt ett mycket fint ex. (Årsskrift i Apotekets Konstförening.) Texter av Beate Sydhoff, Karl Haskel, Ingela Lind och Nils G. Stenqvist.

Editorial: Malmö, Arbmans/Tryckeri Lundbladh 1967 **LF22, Malmö 1967
- Tapa dura
Librería: Messinissa libri, Milano, ItaliaMessinissa libri
Contactar con el vendedorVendedor de 3 estrellasCondición: Usado
EUR 12,00
Envío por EUR 41,00Se envía de Italia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Buono (Good). Volume in ottime condizioni, in lingua svedese.Catalogo della mostra tenutasi presso il Moderna Museet Stockolm (21 ottobre - 19 novembre 1967). Copertina morbida. Arbmans/Tryckeri Lundbladh. Malmö. 1967. Book.

Bror Ingemar Fröberg.
(FRÖBERG, Bror Ingemar) (1921-1999) - Hans Henrik Brummer & Beate Sydhoff & Curt Asker & Bror Ingemar Fröberg
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SueciaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 11,30
Envío por EUR 20,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHäftad, dek. omslag. Fint skick. Stockholm, Waldemarsudde, 1993. 8:o. 32 sid. Illustrerad i färg. Utställning på Prins Eugens Waldemarsudde 12 mars-25 april 1993 & Gotlands konstmuseum, Visby, 8 maj-6 juli 1993. - - - (Prins Eugens Waldermarsudde, katalog 21.).
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, SueciaAntikvariat Faust
Contactar con el vendedorVendedor de 4 estrellasCondición: Usado
EUR 9,41
Envío por EUR 22,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoSveriges Allmänna Konstförening, Stockholm 1982. 175, (1) sidor. Förlagsband. 25x22 cm. Illustrerad. Bra skick.
Editorial: Moderna Museet 1967. 1967 1967
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SueciaRönnells Antikvariat AB
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 16,48
Envío por EUR 26,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito29,5x21 cm. (48) s. Rikt illustrerad Häftad. Fint skick. (Moderna Museets katalog nr. 69.).
Editorial: Carlssons 1995 1995 1995
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SueciaRönnells Antikvariat AB
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 16,48
Envío por EUR 26,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito22,5x20,5 cm. 125 s. Rikt illustrerad. Illustrerat förlagsband med skyddsomslag.

artgenda. Kulturhuset. Magasin / Katalog. The second biennal of young artists around the baltic sea.
Idioma: Alemán
Editorial: Stockholm : Cultural Capital Of Europe 1998
- Tapa blanda
Librería: Borkert, Schwarz und Zerfaß GbR, Berlin, AlemaniaBorkert, Schwarz und Zerfaß GbR
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado - Excelente
EUR 9,00
Envío por EUR 40,00Se envía de Alemania a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Sehr gut. 74 S. Einband leicht beschmutzt. - Artgenda is a youth biennial-it recurs every two years and it focuses only on creators who are below the age of 30. Through a special selection process where representatives from sixteen cities around the Baltic Sea suggest categories of art and artists, there are well-grou…nded prospects for both width and quality to be included in the project. Decisions about the final participation are later made in collaboration with the host for the Culture Capital of that year. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 550 Mit zahlr. auch farb. Abb. Broschiert.

Editorial: [ENGLISH: - - - "Folk Art - All Tradition is Change", in Swedish (with two chapters in English). 224 pp., illustrated in black & white. Pictorial wrappers, very fine. About youth culture, Swedish folk music, cultural movements of the 1970s, study circles, arts & crafts, immigrants & culture.] 1970
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SueciaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 23,54
Envío por EUR 20,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHäftad, dek. omslag, fint exemplar. Stockholm, Carlsson / Kulturhuset, 1992. 4:o. 224 sid. Rikt illustrerad i svartvitt. Med konstnärsregister. Bl. a. om ungdomars subkultur, svensk folkmusik, kulturrörelser på 1970-talet, studiecirklar, hemslöjd, brukskonst, kolonilotter, invandrare och kultur.
Editorial: Stockholm 2003. 2003 2003
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SueciaRönnells Antikvariat AB
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 18,83
Envío por EUR 26,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito24,5 x 21,5 cm. 190 s. Ill. Förlagsband med skyddsomslag. (Sveriges Allmänna Konstförening publikation 109).

Förbigångaren. Elisabet Haglund om konstnären Sven-Erik Johansson.
(JOHANSSON, Sven-Erik) (1925-2020) - Elisabeth Haglund & Beate Sydhoff
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SueciaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 14,12
Envío por EUR 20,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoFörlagsband, dek. skyddsomslag. Fint skick. Stockholm, Carlsson bokförlag, 2002. 4:o. 30 x 23 cm. 112 sid. Rikligt illustrerad, huvudsakligen i färg. Innehåll: "Förbigångaren" av Elisabet Haglund, "En skapelseberättelse" av Lasse Söderberg, "Dikt" av Ilmar Laaban, "Pandoras ask" av Ragnar von Holten, "Ur surrealismen i Svensk Ko…nst" av Ragnar von Holten, "Bilddel", "Biografi" av Ingvar Claeson och Bengt-Göran Johansson. - - - Baksidestext: "Det finns inga skillnader 'mellan vad som skulle vara objekten och subjekten, mellan tingen och de levande figurerna. Här pågår de ständiga förvandlingarna och gränserna är upplösta mellan det organiska och det oorganiska', skriver Elisabet Haglund om konstnären Sven-Erik Johansson (f. 1925) Förbigångaren. Johansson är en av de viktigaste representanterna i Sverige för en konst som är imaginär och surrealiserande. Han har sedan 1950-talet ställt ut på museer och gallerier över hela landet och har även uppmärksammats i internationella sammanhang. Han är representerad både på Moderna Museet i Stockholm och på Museum of Modern Art i New York". - - - (Presstext:) "Här presenteras den västsvenske målarens konstnärskap i helfigur. Han är besläktad med surrealisterna men har också tydliga rötter ned i konsthistorien, bl a till Bosch. Likaså finns reminiscenser från hans lärare på Valand, Endre Nemes. Johanssons vitalitet, motiv och färgbehandling gör honom till en självständig och spännande artist. Betoningen i boken ligger pa ett antal nyare stora verk som visas på Konstakademien i Stockholm 16 nov.-15 dec. 2002.
- Tapa dura
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, SueciaAntikvariat Faust
Contactar con el vendedorVendedor de 4 estrellasCondición: Usado
EUR 23,54
Envío por EUR 22,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoLiber Förlag, Stockholm 1980. 151 pp. Hardcover with d/w. 29x24,5 cm. Profusely illustrated. Text in swedish and english. Good condition.
Förbigångaren - Elisabet Haglund om konstnären Sven-Erik Johansson.
Haglund, Elisabet Sydhoff, Beate Söderberg, Lasse Laaban, Ilmar von Holten, Ragnar Claeson, Ingvar Johansson, Bengt-Göran & .
Librería: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, SueciaAntikvariat Röde Orm
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 14,12
Envío por EUR 22,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCarlsson, Värnamo 2002. Inbunden med skyddsomslag. Större format: 30,5x23,5 cm. 110 sid. Mycket rikligt illustrerad. Text i dubbla kolumner. Boken är i mycket gott skick.
SIVERT LINDBLOM MODELS & DRAWINGS 1964-1968,
LINDBLOM Silvert) GRANATH Olle (Ed), SYDHOFF Beate, LINDE Ulf, NYLEN Leif
Editorial: 34th Biennale Venice 1968
Librería: EYES WIDE OPEN, London, Reino UnidoEYES WIDE OPEN
Contactar con el vendedorVendedor de 4 estrellasCondición: Usado
EUR 10,15
Envío por EUR 39,99Se envía de Reino Unido a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoLarge Pbk 32pp full page illus .Folded once, cover sl fyd, small foreedge stain otherwise clean & bright (in Italian & English).

- Tapa dura
Librería: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SueciaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 37,66
Envío por EUR 13,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoStockholm; Sveriges allmänna konstförening, 1999-2001. (Sveriges allmänna konstförening, Publikation 108-110). 25x22,5 cm. 173, (1 blank) & 190 & 215, (1 blank) s. Illustrerade. Tre volymer i originalpappband med tryckta skyddsomslag. Fin uppsättning.

De danske. Lilevalchs. Profiler i dansk konst under 1900-talet. Kulturhuset. Ny Abstraktion. Violet Sol. Post-Painting. De Vilde.
Hallerdt, Margareta & Robbert, Louise & Sydhoff, Beate & Waern, Harriet (red.)
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SueciaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 18,83
Envío por EUR 20,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito(Liljevalchs katalog, 373). Häftad, dk. omslag i färg. Proveniens: [Harriet Waern], en av redaktörerna. Stockholm, Liljevalchs, 1984. 4:o. 200 sid. Rikt illustrerad i svartvitt och färg.