Publicado por Nordiska Museet, Stockholm, 1968
Librería: Antiquarian Bookshop, Washington, DC, Estados Unidos de America
EUR 9,74
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoPaperback. Condición: Very Good. 64 pages; 4 pages text; 60 pages of plates 21 cm. illustrating the various textiles from five centuries. Clean and tight in original pictorial wrappers, faint blindstamp of previous owner.
Publicado por Skoglunds Bokforlag, Stockholm, 1930
Librería: Walk A Crooked Mile Books, Williamsburg, PA, Estados Unidos de America
EUR 10,68
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoPaperback. Condición: Fair. No Jacket. Illustrated Ilustrador. FOR 039004 Tan soft cover with some wear and heavy soiling to the covers, pages mostly clean. Paper covering on spine is tearing we have taped. Book is slightly bent. 320pp.
EUR 4,24
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritohft. Condición: Fine.
EUR 12,72
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritohft. Condición: Very Good.
Publicado por Skogl, 1946
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 14,13
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoinb. Condición: Very Good. smutstitelblad saknas.
Año de publicación: 1968
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 7,06
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritohft. Condición: Very Good.
EUR 16,48
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoimo. Condición: Very Good.
Publicado por Aktiebolaget skoglunds Bokförlag, Stockholm, 1948
Librería: BerlinAntiquariat, Karl-Heinz Than, Berlin, Alemania
EUR 21,80
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoKopfschnitt mit Goldschnitt. Das Buch befindet sich in einem guten Zustand. Lediglich ein Exlibris, sowie eine Namens und Datumsnotiz auf dem Innendeckel. Der Schutzumschlag weist größere Fehlstellen auf die zum Teil hinterlegt sind. SIEHE FOTO! 225 Seiten + Blatt. ORIGINALhalbledereinband, GOLDGEPRÄGT mit Schutzumschlag.
Publicado por Skoglunds bokförlag, Stockholm 1948. 1948, 1948
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 15,07
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito29x20 cm. 227 s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget är gulnat, nött och revat på ryggen och längst kanterna. Pärmens rygghuvud är gulnat. (Gångna dagars högreståndskultur).
Publicado por Stockholm 1953. 1953, 1953
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 16,48
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito31,5 x 22,5 cm. 14 s. + 48 planscher. Förlagets pappband.
Publicado por Skoglunds, 1946
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 28,26
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoinb. Condición: Very Good.
Publicado por Skoglund, 1947
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 28,26
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoinb. Condición: Very Good. hfr.
Publicado por Aktiebolaget Skoglunds boförlag 1946. 1946, 1946
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 17,43
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito27,5 x 18,5 cm. 215 s. Illustrerad Förlagets pappband med skyddsomslag, mycket trasigt och en del pappersförlust. Försättsbladet med tillskrift. Insidan främre pärm med exlibris. (Gångna dagars högreståndskultur).
Publicado por Albert Bonnier, Stockholm,, 1962
Librería: Bouquinerie du Varis, Russy, FR, Suiza
EUR 24,90
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritobroschiert. 310x220mm, 90Seiten, S/W Photographien, Schönes Exemplar. En cas de problème de commande, veuillez nous contacter via notre page d'accueil / If there is a problem with the order, please contact us via our homepage.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 14,13
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1964. 28, (2) pp + 48 planscher. Soft cover wit d/w. 32x24 cm.
Publicado por Stockholm 1967. 1967, 1967
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 10,83
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito128 s. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag, delvis blekt och med naggade kanter. (Svenska Humanistiska Förbundet 77).
Publicado por Stockholm 1952. 1952, 1952
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 10,83
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito4:o. 38, (1) s. + 16 planschblad. Häftad, med skyddsomslag. (Nordiska Museets handlingar 41).
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 8,48
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoKlammerhft., tr. omslag, fint exemplar. Särtryck ur Fataburen 1956. Nordiska museets och Skansens årsbok. U.o.o.å. 8:o. Sid. 85-92.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 8,48
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoKlammerhft., tr. omslag, fint exemplar. Särtryck ur Fataburen 1955. Nordiska museets och Skansens årsbok. U.o.o.å. 8:o. Sid. 7-16.
Publicado por Skoglunds, 1947
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 35,32
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoinb. Condición: Fine.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 7,06
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoP. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1967. 127, (1) sidor. Häftad. Illustrerad.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 16,48
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoSkoglunds Bokförlag, Stockholm 1948. 225, (2) sidor. Förlagets pappband med skyddsomslag. 29x20 cm. Omslag med nagg. Illustrerad. (Gångna dagars högreståndskultur).
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 7,54
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoStockholm 1960. 15 pp. Staple bound. Illustrated. Text in swedish and french. Fine condiitoon.
Publicado por Nordiska museet 1960 1960, 1960
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 13,66
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito15 s. Illustrerad. Häftad. Namnteckning på förtitelbladet. I övrigt ett fint ex. With a summary in french.
Librería: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Suecia
EUR 10,36
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoEin schwedischer Maler von 1437. Bonniers Stockholm 1962. Richly illustrated in black and white. Frontespiece in colour, 90 pp. Printed wrappers (Soft cover) with dust jacket. 31 x 22,5 cm.[#\38414].
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 11,30
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoKlammerhft., tr. omslag. Fint skick. Särtryck ur Nordiska Museets och Skansens årsbok Fataburen, 1932, sid. 217-38. Illustrerad med 18 fotografier. Möbleringen på Skogaholms herrgård på Skansen speglar en ståndsmässig inredning från sent 1700-tal till tidigt 1800-tal. Interiören är noggrant återskapad för att visa en bruksherrgårdsmiljö med autentiska möbler, kakelugnar och textilier, vilket detaljerat beskrivs i Sigurd Wallins undersökningar. Skogaholm flyttades till Skansen på 1930-talet och inreddes för att representera en herrgård i Närke under dess storhetstid. Huvudbyggnad är från Svennevads socken i Närke och flygelbyggnaderna från Hälleberga socken i Småland.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 11,30
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoKlammerhft., tr. omslag. Stockholm, Nordiska Museet, 1919. 8:o. 16 sid. Med 3 svartvita illustrationer samt reproduktioner av några stämplar. (Nordiska Museets tillfälliga utställning n:o 15.).
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 11,30
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHäftad, dek. omslag (det bakre lätt smutsat), gott skick. Ouppskuren. Stockholm, Skoglunds bokförlag, 1932. 4:o. Sid. 181-360. Innehåll: "Byar", "Munkbroteatern", "Om lapparnas mössor", "Lägerliv på arméns mötesplatser".
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 11,30
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHäftad, dek. omslag (ngt smutsade och bruntonade), ngt nött. Stockholm, Skoglunds bokförlag, 1938. 4:o. 188 s. Innehåll: "Olof Forsgren, bruksmannen och brobyggaren. Några utdrag ur hans 'Berättelser om min levnad'", "De norrländska kyrkstäderna", "Om möbler och möbelhandel under frihetstiden", "Björnfest och jaktmagi hos värmlandsfinnarna", "Personhistoria och medeltida silversmide".
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 11,77
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoMönstrat förlagsband, lätta bruksspår, gott skick. Stockholm, Aktiebolaget Skoglunds förlag / Nordisk Rotogravyr, 1948. 4:o. 29 x 19,5 cm. 228 sid. Mycket rikt ilustrerad med planscher i djuptryck (162 illustrationer). Fristående studier, alla på temat "Gångna dagars högreståndskultur": "Herrskapsbänken", "Seglora kyrkas tillkomst", "Riddarholmskyrkan. En överblick efter den 1922 avslutade restaureringen", "Tessinsk sorgståt", "Om barocktidens begravningsvapen i Södermanland. En studie från Strängnäsutställningen 1910", "Ljuskronan från Östra Ryds kyrka", "Lars Hallman, sjuttonhundratalsprästen", "Karl Knutssons-statyetten på Gripsholm. En notis om dess öden", "Pintorpafruns gravsilver och silvergåvorna från hennes släkt".