Publicado por CARUS PUB. 1995, 1995
Librería: Richard's Books, Boise, ID, Estados Unidos de America
EUR 2,67
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Good. AUGUST 1995 EDITION. COVER HAS CREASING AND A LITTLE SHELF WEAR. PAGES HAVE LIGHT WEAR. CHILDREN. 6.25'' X 7''. WE USE BUBBLE MAILERS.
Publicado por Nordiska musikforlaget; Kobenhavn, Wilhelm Hansen, Musikforlag; Oslo, Norsk musikforlag, Stockholm, 1968
Librería: BIBLIOPE by Calvello Books, Oakland, CA, Estados Unidos de America
EUR 16,02
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoPaperback. Condición: Fine. Quarto in white illus paper wraps; 435 p., xxviii p. of plates. illus. 25cm. "Diskografi": p. 383-402; bibliography: p. 347-381. In Swedish. Music -- Scandinavia -- History and criticism. Fine with faint edge-wear.
Publicado por Stockholm, 1951
Librería: Austin Sherlaw-Johnson, Secondhand Music, Oxford, Reino Unido
EUR 7,76
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoPaperback. Condición: Good. Ex university library, Stamp to front wrapper, A 46p. booklet.
Librería: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Suecia
EUR 9,42
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoStockholm; Sveriges Radio, 1959. 23,5x17,5 cm. 20 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Omslag av Lennart Rodhe och Karl-Erik Forsberg. Svagt genomgående vertikalt vikmärke. Fint ex. Innehåller bl. a. Gunnar Ekelöf: En lekmans tankar / Gunnar Bucht: Min fjärde symfoni / Östen Sjöstrand: Sånger i förvandlingens natt / Bo Wallner: Rosenbergs tionde stråkkvartett.
Librería: Erik Oskarsson Antikvariat, Lund, Suecia
EUR 16,95
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoSoft cover. Condición: Good. Stockholm, Royal Swedish Academy of Music. 1993. xvi+(2)+245+(1) pages. Printed wrappers. Corners are very slightly bumped. Illustrated. Publications issued by The Royal Swedish Academy of Music No. 75.
Librería: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Suecia
EUR 11,77
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoStockholm; Nordiska musikförlaget, 1958. (Publikationer utgivna av Kungl. Musikaliska Akademien med Musikhögskolan 1). 24x17 cm. 38, (1, 1 blank) s. Klammerhäftad med tryckt omslag. En liten fläck på främre omslag. Fint ex.
Librería: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Suecia
EUR 11,77
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoStockholm; Sveriges Radio, 1961. 23,5x18 cm. 23, (1) s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Ryggfoten lätt nött. Fint ex. Innehåller bl. a. Luciano Berio: Om form. En introduktion / György Ligeti: Apparitions / Daniel Helldén: Om Orff / Carl Orff: Catulli Carmina [latinsk och svensk parallelltext].
Librería: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Suecia
EUR 14,13
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoStockholm; Sveriges Radio, 1963. 23,5x17,5 cm. 48 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Svagt skrapmärke på främre omslag. Fint ex. Innehåller bl. a. Ilmar Laaban: Skrjabin den misskände / Gunnar Larsson: Musiklivet i Sovjet under 20-talet / Jan Carlstedt: Dmitrij Sjostakovitjs fjärde symfoni / I. Martynov: Unga tonsättare i Sovjet / Stefan Kisielewskii: Karol Szymanowski / Bohdan Pilarski: Om Lutoslawskis Jeux vénitiens / Tadeusz A. Zielinski: Tadeusz Bairds Erotica.
Librería: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Suecia
EUR 14,13
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoStockholm; Sveriges Radio, 1962. 23,5x17,5 cm. 32 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåller bl. a. Bo Wallner: Samtal med Karl-Birger Blomdahl / Erik Lindegren: I speglarnas sal. Nio sonetter ur Mannen utan väg / Olle Bonniér: Spel för 8 / Claes von Rettig: Exemplet [Walter] Felsenstein / Richard Engländer: Ferruccio Busoni / Gunnar Hallhagen: Arnold Schönbergs Sex små pianostycken, opus 19.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 11,30
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoKungl. Musikaliska akademien, Stockholm 2002. 128 sidor. Häftad. Gott skik.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 18,84
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHäftad, tryckta omslag. Mycket gott skick. Med prydliga biblioteks- och gallringsstämplar. Stockholm, Kungl. Musikaliska Akademien. 1977. 8:o. 60 s. (Kungl. Musikaliska Akademiens Skriftserie nr 20.).
Publicado por Instituto Sueco, Stoccolma, 1953
Librería: Studio Bibliografico Orfeo (ALAI - ILAB), Bologna, BO, Italia
EUR 9,00
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito20 cm, bross. edit; pp. 43, num. ill e 1 cartina alla 2° cop; dedica al frontespizio Molto buono.
EUR 18,84
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Very Good. Stockholm, Rikskonserter, 1973. 8:o. 197 s.+ rätteslseblad. Häftad. Softcover / Paperback.
Publicado por Nordiska Musikförlaget 1968 1968, 1968
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 32,50
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito435 s. + 28 planschsidor. Häftad. Gott skick.
Publicado por Norst, 1991
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 75,35
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoimo. Condición: Very Good. omslagen ngt nötta.
Librería: Centralantikvariatet, Stockholm, Suecia
EUR 23,55
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Very Good. Stockholm, Nordiska Musikförlaget, 1968. 8:o. 436 pp.+ planscher. Häftad. . (Publikationer utgivna av Kungl. Musikaliska akademien med Musikhögskolan, Nr. 5.) Dedikation. Softcover / Paperback.
Librería: Centralantikvariatet, Stockholm, Suecia
EUR 32,97
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Very Good. Stockholm, Kungl. Musikaliska Akademien, 1977. 8:o. 57 s. Gult hkbd, ryggen med svart titeletikett, marmorerade pärmpapper och med omslaget medbundet. (Kungl. Musikaliska Akademiens Skriftserie nr 20). Ur Rolf Mallanders bibliotek. Denna studie är en del av det åttonde och sista kapitlet av Bo Wallners arbete om Wilhelm Stenhammar: tonsättaren, pianisten, dirigenten. Hardcover / Hardback.
Librería: Centralantikvariatet, Stockholm, Suecia
EUR 37,68
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Very Good. Stockholm, Nordiska Musikförlaget, 1968. 8:o. 436 pp.+ planscher. Okbd med skyddsomslag. (Publikationer utgivna av Kungl. Musikaliska akademien med Musikhögskolan, Nr. 5.). Hardcover / Hardback.
Publicado por Norstedts 1991. 1991, 1991
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 151,65
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito682; 626; 590 s. Illustrerad. Förlagsband, skyddsomslag med enstaka liten reva. Del 1 aningen snedläst, samt med tillskrift. 4,3 kilos / 9,5 lb (extra postage outside Sweden).
Librería: Centralantikvariatet, Stockholm, Suecia
EUR 188,38
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Very Good. Stockholm, Norstedts, 1991. 8:o. 682; 626; 590 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag, små fläckar på ryggarna. Tre volymer. Första och enda upplagan av Wallners stora Stenhammarbiografi, upplagan var endast 500 exemplar. Hardcover / Hardback.