Publicado por BOKFORLAGET NATUR & KULTUR, 1939
Librería: A Squared Books (Don Dewhirst), South Lyon, MI, Estados Unidos de America
EUR 12,95
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHardcover. Condición: Very Good. half blue leather; gold title on spine; marbled boards; bumped corners; boards chipped around the edges; rubbed boards; leather spine worn and rubbed around the edges; small chip in spine; frayed crown and foot; small chip in front board; marbled end-papers; many black and white as well as color plates throughout entire book; tight binding; clean interior pages; 538 pages.
Publicado por Stockholm, 1930
Librería: James Cummings, Bookseller, Signal Mountain, TN, Estados Unidos de America
Original o primera edición
EUR 17,86
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHardcover. Condición: Good. First Edition. Small nick towards heel of spine. Inner hinges moderately cracked. Several rubbed spots at bottom edge of boards.
Publicado por Stockholm, 1937
Librería: Indy Library Store, Indianapolis, IN, Estados Unidos de America
EUR 17,86
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHardcover. Condición: Good +. Nordiska Museets Handlingar: 7. 360 pp.; Swedish Domestic Architecture in 18th century; illustrated with photographs, drawings, and diagrams. index. This is an exlibrary copy with the usual markings; Red library binding is faded on the spine, lightly rubbed and soiled. Two pages of the text are damaged where something was stuck and pulled off, resulting in small patches of paper loss. Otherwise the book is internally very good.
Publicado por 1943. Ed. Ed. Wahlstróm & Widstrand., 1943
Librería: Librería Astarloa, Bilbao, BI, España
EUR 6,50
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoImp. A/B Gustaf Lindstróms Boktryckeri. Estocolmo, Suecia. . 1 Vol. . 226 pp. pp. Folio. Media Piel con Puntas. Europa (Suecia), Viajes / Guías / Turismo . Reencuadernado, conserva las tapas originales. Muy ilustrado. Algo rozado en bordes de portada .
Publicado por Rekolid, 1991
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 28,24
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoinb. Condición: Fine.
Idioma: Inglés
Publicado por Generalstabens Litografiska Anstalts Forlag, Stockholm, 1954
Librería: Else Fine Booksellers, Tacoma, WA, Estados Unidos de America
EUR 66,97
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHardcover. Condición: Very Good. No Jacket. Text in Swedish, black leather spine and corners over mottled dark red paper boards, 103 pages of text including index and black and white illustrations. After the text are 3 four-panel fold-out panoramas in color followed by 3 more panoramas in two-tone coloring with street names added- also four-paneled. Light edge wear, center of the rear board scratched, textblock lightly bumped on the lower corners, and a few other small imperfections. The plain slipcase has scattered stains and sunning, one staple missing from the top edge.
Publicado por Nordiska Museet 1930. 1930, 1930
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 10,83
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito27x19 cm. 24 s. + 24 planschblad. Illustrerad i texten. Häftad. Ryggen skadad upptill.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 8,47
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoFörlagsband, dek. skyddsomslag. Nyskick. Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1987. Stor 8:o. 226 sid. Rikligt illustrerad. Faksimilupplaga av originalupplagan från 1943. - - - Indelad i avdelningar om "Erik Dahlbergs Stockholm", "Bellmans Stockholm", "Karl Johans Stockholm", "August Blanches Stockholm", "Strindbergs Stockholm", "Hjalmar Söderbergs Stockholm".
Publicado por Natur och Kultur, Stockholm, 1953
Librería: Quickhatch Books, Ottawa, ON, Canada
EUR 40,18
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoDecorative Cloth. Condición: Fine. No Jacket. xi, 572pp., ill., index. Please note that due to the large size and weight, additional postage will be assessed. Please feel free to enquire for an exact quotation. Size: 4to - over 9¾" - 12" tall. Book.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 10,36
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoFörlagsband, dek. skyddsomslag. Nyskick. Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1987. Stor 8:o. 226 s. Fotografiskt nytryck av originalupplagan från 1943.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 11,30
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoFörlagets halvklotband utan skyddsomslag, främre dek. omslaget medbundet. Lätt skeva pärmar, gott skick. Proveniens: Bengt Lagerkvist (1926-2013), regissör och manusförfattare, upphovsman till flera serier älskade TV-program om konst i Sveriges Television: Konstalmanackan, Konstverk berättar och Konstpaus. Han var son till Pär och Elaine Lagerkvist, tvillingbror till Ulf. (En liten tryckt etikett längst bak i boken anger proveniensen.) Stockholm, Albert Bonniers förlag, 1961. 4:o. 120 s. Rikt illustrerad.
Publicado por Wahlström & Widstrand [1945], 1945
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 16,48
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito26x21 cm. 206 s. Rikt illustrerad. Förlagets halvklotband.
Publicado por Nordisk Rotogravyr 1938. 1938, 1938
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 16,48
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito132 s. Rikligt illustrerad. Häftad, bild monterad på främre omslag.
Publicado por Stockholm, 1970
Librería: Antiquariat Bergische Bücherstube Mewes, Overath, Alemania
EUR 8,00
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoVIII, 55 S. + 24 Karten. Quer4° HLn.iS. *30 x 43 cm*. sv.
Publicado por Bonniers 1961. 1961, 1961
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 21,65
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito29x22 cm. 119 s. Fotoill. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Främre omslag medbundet. Ryggen lite nött. Bakre omslag med några revor i övre kanten. I övrigt fint skick.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 16,48
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoWahlström & Widstrand, Stockholm 1953. 218, (2) sidor. Halvklotband. 27x22 cm. Illustrerad. Bra skick.
Publicado por Bonniers 1977. 1977, 1977
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 27,30
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoAndra, omarbetade och utvidgade upplagan. 272 s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Rygg med liten pappersförlust. I övrigt ett fint exemplar.
Publicado por Stockholm 1970. 1970, 1970
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 27,30
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito30 x 43 cm. VIII, 55 s. + 24 kartor. Förlagets klotryggsband. (Monografier utgivna av Stockholms kommun 22:V:1).
Publicado por Bonniers 1937. 1937, 1937
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 27,30
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito29 x 19 cm. 360 s. Illustrerad. Häftad. Naggat och skadat omslag. Även utgiven i Nordiska Museets handlingar 7.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 18,83
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1977. 271, (1) sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad. Bra skick.
Año de publicación: 1937
Librería: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, Suecia
EUR 28,24
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoAlbert Bonnier, Stockholm 1937. Bunden i ett blått rexinband med stänkta snitt. Båda omslagen Medbundna. 360 sidor. Gott skick.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 23,54
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoEnkelt ngt nött skinnryggsband, klotklädda pärmar, främre dek. omslaget medbundet. Namnteckning: Hans Sundblom 26-10-67. Stockholm, Almqvist & Wiksells Boktryckeri -A.-B., 1928. 8:o. 200 sid. + utvikbar karta. Rikt illustrerad med fotografier. Innehåll: Gamla Begravningsplatsen, Bergaholm, Bromma klockargård, Bromma kyrkoherdeboställe, Brännkyrka prästgård (se Solberga), Bällsta, Dalen, Dianelund, Ekudden, Eneby, Enskede, Farsta, Fredriksdal, Fågelsta, Glädjen, Grundsborg, Lilla Gröndal, Stora Gungan, Hammarby, Herrängen, Hägersten, Höjden, Hökarängen, Jakobsberg, Johannelund, Johannesfred, Katrineberg, Kortenslund, Kvarnängen, Lådvik, Lerkrogen, Lillsjönäs, Linde, Listudden, Långbro, Långpannan, Margaretelund, Lilla Margaretelund (torp), Mariehäll, Stora Mossen, Norrby, Norrby (båtsmanstorp), Norsborg, Nybygget, Orhem, Petersberg, Petersborg, Pungpinan, Reimersholms gård, Riddersvik, Råcksta, Sandsborg, Lilla Sickla, Skansberg, Skanskvarn, Skarpnäck, Skrubba, Skårby, Skärmarsbrink, Stora Sköndal, Sköndalsbro, Skönstavik, Slagsta, Smedslätten, Solberga, (Brännkyrka prästgård), Stensborg, Sturehov, Sundsborg, Sundsta, Sättra, Talby, Stora Tallkrogen, Traneberg, Ulvsunda, Valla, Vidängen, Vällinge, Västberga, Åkeshov, Årsta, Årstaberg, Årsta holmar, Älvsjö, Ängby, Ängby, Stora Örby (Rådet till skydd för Stockholms skönhet. Utredningar 1.).
Librería: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Suecia
EUR 15,53
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoSärtryck ur Samfundet S:t Eriks Årsbok 1930, 1935. Stockholm: Samfundet S:t Erik, 1935. 51 s. + rättelselapp. Rikt illustrerad med sv/v fotografier. Klammerhäftad. Omslaget med ett par små nagg och liten förlust på övre hörn. 23,5 x 17,5 cm.*I häftet har samfundet sammanställt uppsatser som från olika synpunkter närmare belyser problemet Gamla stans sanering. Med förord av Nils Alexandersson. [#\137982].
Librería: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Suecia
EUR 15,53
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoSärtryck ur Saga och sed 1979. Sid. 40-68. Illustrerad. Klammerhäftad. Dedikation till Margit och Sverker Jansson. Maskinskriven titeletikett monterad på främre (tryckta) omslag. 23,5 x 15,5 cm.[#\137213].
Librería: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Suecia
EUR 15,53
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoEn Bilderbok om Bellmans Stockholm. Sammanställd av Gösta Selling, Gotthard Johansson, Göran Axel-Nilsson. Wahlström & Widstrand 1945. 206 s. Original halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Något nött. 27 x 21,5 cm.[#\81704].
Publicado por Almqvist & Wiksell 1928. 1928, 1928
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 38,13
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoFörsta upplagan. 200 s. + en utvikbar karta. Illustrerad. Halvfranskt band med övre guldsnitt, upphöjda bind och förgylld ryggdekor, främre omslag medbundet. 4 cm spricka nedtill i yttre fals, tillskrift på försättsblad. Rådet till skydd för Stockholms skönhet. Utredningar 1. Omslagets titel: Säterier och gamla gårdar i Stockholmstrakten.
Librería: Centralantikvariatet, Stockholm, Suecia
EUR 23,54
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Very Good. Stockholm, Bonniers, 1977. 8:o. 270,+ (2) s. Rikligt fotoillustrerad. Förlagets klotband med något nött skyddsomslag. Ny och väsentligt utökad upplaga av verket med samma titel från 1928. Hardcover / Hardback.
Librería: Centralantikvariatet, Stockholm, Suecia
EUR 23,54
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Very Good. Uppsala och Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1928. 200 s.+ utv. karta. Häftad och oskuren, något nött och solkigt omslag. (Rådet till skydd för Stockholms skönhet. Utredningar. I.) Tillskrift på smutstitelbladet. Förord av Martin Olsson. Softcover / Paperback.
Publicado por Albert Bonniers, Stockholm, 1937
Librería: La Librería, Iberoamerikan. Buchhandlung, Bonn, NRW, Alemania
EUR 64,80
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHardcover. Condición: Gut. 1:a upplagan / 1st. ed. Quarto (4°) (285x205 mm.,1,460 kg.**). Erste Auflage, 360 s. Holländsk band med hörn, rygg med 8 upphöjda bind, guldfolierad titeletikett, guldsnitt upptill / Half calf with corners, spine with 8 raised bands, gilt title label, gilt top edge. Bra ex. Band: lätta nötningar, främst på snitt, hörn och kanter. Inl.: Exlibris av tidigare ägare på främre pärmblad; främre och undre snitt oklippt, lätt brunnade. // Good copy. Binding: light rubbing, mainly on edges, corners, and tips. Internals: ex-libris of former owner on front endpapers; fore- and bottom edges untrimmed, slightly browned. USADO / GEBRAUCHT / USED. Carl Gösta August Selling, född 28 september 1900 i Danderyd, död 20 oktober 1996 i Stockholm, var en svensk museiman, riksantikvarie och tecknare. // "18th-Century Swedish Manor House. Architecture and Interior Design (17001780)" is a valuable book on 18th-century Scandinavian architecture, in a fine half-leather binding. Carl Gösta August Selling, born 28 September 1900 in Danderyd, died 20 October 1996 in Stockholm, was a Swedish museum professional, National Antiquarian, and draftsman. **The indicated shipping costs may differ from the actual costs**Die angegebenen Versandkosten können von tatsäachlichen Kosten abreichen**Les frais d'expédition indiqués peuvent différer des frais réels** [arkitektur+svensk+historia+kultur+sverige+Swedish architecture+interior design+manor house]. ** 10% DESCUENTO/RABATT/DISCOUNT PRIMAVERA * excl. New German Books * * * * 64,80 (original price 72,00) **.
Publicado por Almqvist & Wiksell 1928. 1928, 1928
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 46,13
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoFörsta upplagan. 200 s. + en utvikbar karta. Illustrerad. Samtida attraktivt halvfranskt band med rik ryggförgyllning, övre guldsnitt, omslag medbundna. Fint skick. Rådet till skydd för Stockholms skönhet. Utredningar 1. Omslagets titel: Säterier och gamla gårdar i Stockholmstrakten.