Idioma: Inglés
Publicado por Carlsson Bokforlag, Stockholm, 2001
ISBN 10: 917203954X ISBN 13: 9789172039544
Librería: Bruce Davidson Books, Arlington, MA, Estados Unidos de America
EUR 26,79
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHardcover. Condición: Fine. Text in Swedish.Someone has hand written the English translation of the title on the flyleaf. This person on the same page has also provided an inscription, in English ("For Estelle ___ all best wishes to an eternal colleague!") and signed and dated by whoever this person is, perhaps the author but more likely one of Estelle's colleagues (it's difficult to decipher the signature).The book is in fine condition. Pictorial cover. No dustjacket, probably as published. (box 51).
Publicado por Gebers, 1978
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 6,10
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritohft. Condición: Very Good.
Publicado por Gebers, 1978
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 7,97
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritohft. Condición: Fine.
Publicado por Carlssons, 1997
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 8,44
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritohft. Condición: Very Good.
Librería: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Suecia
EUR 14,07
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoStockholm; Carlssons, 2001. 21,5x13,5 cm. 253, (1 blank) s. Illustrerad. Förlagets tryckta pappband. Fint ex. Innehåller bl. a. "Våldets emblem och fascinationens estetik. Från Canova till Bertolucci" och "'Schene Rariteten'. Antisemitism bildagitation i svensk rabulistpress 1845-1865".
Publicado por [ENGLISH: - - - "The Poster as a Weapon in War and Peace", catalogue in Swedish for an exhibition of the Paul Lipschutz collection of posters, with essays and full-page reproductions in colour, and a loosely inserted printed list of exhibited posters (75 entries).]
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 11,25
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoKlammerhft., dek. omslag. Fint skick. Stockholm 1986. 8:o. 80 sid. Illustrerad med talrika helsidesbilder i färg. Löst bifogad tryckt affischförteckning om 75 nummer. Innehåll: "Skönheten som politik", "Affischen - bildkonstens romarcitat", "Affischerna berättar", "Bilder". - - - "The Poster as a Weapon in War and Peace", catalogue in Swedish for an exhibition of the Paul Lipschutz collection of posters, with essays and full-page reproductions in colour, and a loosely inserted printed list of exhibited posters (75 entries).
Publicado por [ENGLISH: - - - "From Modernism to Contemporary Art. Swedish Female Artists", in Swedish. Richly illustrated. Publisher's pictorial boards, very fine.]
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 15,01
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoDek. förlagsband. Fint skick. Lund, Bokförlaget Signum, 2003. 204 sid. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Med register. (Baksidestext:) "Författarna har först och främst behandlat vad som kan betecknas som 'kvinnligt konstnärskap'. Avsikten har varit att sätta in kvinnornas skapande i ett vidare sammanhang. En rad konstnärer diskuteras i förhållande till den tid de verkar i, och likaså kvinnornas möjligheter att skapa nya uttrycksformer och erövra en plats på den konstnärliga arenan. Även om avsikten inte har varit att göra en historisk översikt visar det sig att de kvinnliga konstnärernas position under nittonhundratalet har förskjutits från periferin in mot centrum. Kvinnornas ställning på konstscenen har berott och beror fortfarande på valet av material och teknik. För kvinnor som arbetar med nya medier, som fotografi, video och datorbaserad konst, har det åtminstone hittills varit lättare att slå igenom än för dem som väljer traditionella tekniker som måleri. De hävdvunna teknikerna är mer belastade av den konstnärliga kanon, det vill säga av det regelverk som styr vad som inom en kultur anses vara god konst. Århundradena igenom har reglerna gynnat de manliga konstnärerna och de gamla teknikerna. Genom att närmare undersöka några svenska konstnärskap har författarna velat visa inte bara vilken framgång kvinnorna hade under nittonhundratalet utan också att kvinnorna utvecklade nya uttrycksformer som i sin tur allmänt har påverkat det konstnärliga uttrycket - hos både kvinnliga och manliga konstnärer. Ett centralt tema är de relationer mellan material, uttryck och de särskilda förutsättningar som råder under en viss tid. Boken, som spänner över mer än hundra år, presenterar både tidiga modernister och samtida datorkonstnärer. Internationella utblickar vidgar det historiska och geografiska sammanhanget.".
Publicado por Carlssons, 1995
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 32,82
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritohft. Condición: Fine.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 14,07
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoKungl. Vetenskaps- och vitterhets-samhället i Göteborg, 2007. 171 pp. Hardcover with d/w. Illustrated. Fine condition. (Acta Regiae Societatis Scientiarum et Litterarum Gothoburgensis. Interdisciplinaria 9).
Idioma: Inglés
Publicado por Acta Universitatis Gothoburgensis, 2004
ISBN 10: 9173464740 ISBN 13: 9789173464741
Librería: Saint Georges English Bookshop, Berlin, Alemania
EUR 66,00
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHardcover. Condición: Very Good. Near mint hardcover, pictorial boards, no jacket as supplied, unmarked text,Ships from Berlin Bookshop bxn46.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 9,38
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHäftad, dek. omslag. Gott skick. Proveniens: etnologen Angela Rundquist (1935-2013). Linköping 1996. Tvär 8:o. 80 sid. Sparsamt illustrerad.
Publicado por Sweden 1986, 1986
Librería: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, Estados Unidos de America
Ejemplar firmado
EUR 35,27
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoPosters from the Paul Lipschutz Collection in the following subjects: War, Defense and Peace from 1897 to 1972; signed and not., Swedish, Year1986, Illust. B/W, Illust. Color48, ISBN 9186478044, Code 0717. Softbound, In Pristine Condition, Location of Exhibition: Arm?museum, Stockholm, Sweden (The Military Museum, Stockholm), Bibl. Cat. of exh. Pages 80, Size 9 1/2öx6 1/2ö.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 18,76
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoActa Universitatis Gothoburgensis, Göteborg 2008. 451, (1) pp. Hardcover. 24,5x17 cm. Illustrated. Very good condition. (Gothenburg Studies in Art and Architecture).
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 11,25
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoHäftad, tr. omslag. Uppsala 1986. 8:o. 230 sid. Illustrerad. Innehåller bl. a. ett avsnitt om "Liv Derkerts tolkning i bild av H. C. Andersens sagor". - - - (Acta universitatis Upsaliensis Ars Suetica 9.).
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 9,38
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoNorstedts Förlag, Stockholm 1980. 342 sidor, häftad. Illustrerad. Bra skick.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 9,38
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoAWE/Gebers, Stockholm 1978. 259 sidor. Häftad. Illustrerad. Bra skick.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 9,38
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoNordiska Museet, Stockholm 1982. 396, [3] sidor. Förlagsband. Illustrerad. 22,5x19 cm. Gott skick. (Nordiska Museets Handlingar 97).
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 11,72
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoDek. förlagsband i fint skick. Stockholm, Carlsson bokförlag, 2001. 8:o. 256 sid. Illustrerad. Med register. Innehåll: "I historiens mörkrum och genom tidens transparens. En inledning", "Våldets emblem och fascinationens estetik. Från Canova till Bertolucci", "Jo-jon, David och madame Tussaud. Notiser kring franska revolutionens bildvärld", "Den kungliga rädslan och den upplysta oräddheten: Gustav III, Gjörwell och bilden av revolutionen", "'Schene Rariteten'. Antisemitisk bildagitation i svensk rabulistpress 1845-1865", "'I Skapelsen en länk, Frän Englarne till Djuren.' Skyddsängeln och Sankt Bernhardshunden som 1800-talsikoner", "Darwin och den vetenskapliga illustrationen som källa och felkälla", "Om bilden som illustration och om bilden som historisk källa".
Publicado por Carlssons 2001. 2001, 2001
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 16,41
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito253 s. Ill. Illustrerat förlagsband.
Publicado por Carlssons 1990 1990, 1990
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 16,41
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito26,5x21 cm. 116 s. Ill. Illustrerat förlagsband.
Librería: Zubal-Books, Since 1961, Cleveland, OH, Estados Unidos de America
EUR 46,80
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Fine. 99 pp., hardcover, fine. - If you are reading this, this item is actually (physically) in our stock and ready for shipment once ordered. We are not bookjackers. Buyer is responsible for any additional duties, taxes, or fees required by recipient's country.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 13,13
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoDek. omslag. Gott skick. Stockholm, P. A. Norstedt & Söners förlag, 1980. Storpocket. 344 s. (sista bladet tomt) + 8 planschblad. Med bibliografi. Indelad i huvudavdelningar om Etnologi, Bild, Musik och Film. Innehåller bl. a. "Folklig konst - om kulturella former i industrisamhället" av Bengt Jacobsson, "Att anlägga en trädgård: en folkkonst" av E. N. Anderson Jr, "Handens och maskinens bilder" av Lena Johannesson, "Schablonföreställningar om den svarta rasen i amerikansk populärkultur, 1880-1920" av J. Stanley Lemons, "Skyltmåleri och legender" av Ulli Beier, "Persisk populärmusik 1969" av Bruno Nettle, "Hur kulturmyter kommer till - Walt Disney och Frank Capra" av Robert Sklar, "Revolvermannen och den hårdkokte detektiven" av John G. Cawelti, och "Vardagsrumsväggen - den representativa kulissen" av Margaret Tränkle.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 13,13
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoFörlagsband. Gott skick. Stockholm, Nordiska Museet, 1982. Diss. 8:o. 400 s. Rikt illustrerad. Summary på engelska: "Wood-engraving and Newspaper Illustration". (Nordiska Museets handlingar, 97.) Standardverket i ämnet på svenska.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 11,25
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCarlsson Bokförlag, Stockholm 1995. 104 sidor, häftad. 23x21 cm. Illustrerad. Bra skick.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 11,72
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCarlsson Bokförlag, Stockholm 2001. 253 sidor, förlagsband med tryckta omslag. Illustrerad. Gott skick.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 11,72
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoTema Kommunikation, Linköpings Universitet, 1995. 289 sidor. Häftad med skyddsomslag. Gott skick.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 23,45
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoGothenburg 2004. 383, (1) pp. Hardcover. Illustrated. Fine condition.
Publicado por Gothenberg Museum of Art [&] Sten A Olssons Stiftelse, 2021, 2021
Librería: Rothwell & Dunworth (ABA, ILAB), Dulverton, Reino Unido
Original o primera edición
EUR 47,72
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito1st edn. 4to. Original pictorial laminated boards (Fine in protective cover). Pp. 401, illus with coloured and b&w photos (no inscriptions). [Swedish and English text].
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 13,13
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCarlsson Bokförlag, Stockholm 2008. 199 sidor. Häftad. Illustrerad. Gott skick. ISBN 978-91-7331-168-7.
Publicado por Nordiska Akvarellmuseet 2008. 2008, 2008
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 21,57
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito451 s. Illustrerad. Illustrerat förlagsband. Med tillskrift på försättsbladet från en av författarna.