Publicado por Carlsson, 2006
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 12,24
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoinb. Condición: As New.
Publicado por Carlsson, 2004
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 14,12
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoimo. Condición: Fine.
Publicado por Carlssons, 2006
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 16,95
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoinb. Condición: As New.
Publicado por Gustavsbergs Porslinsmuseum 2006., 2006
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 14,12
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito66 s. Illustrerad. Häftad. Gott skick.
Publicado por Carlsson Bokförlag 2009., 2009
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 31,07
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito261, (1) s. Illustrerad. Förlagets illustrerade pappband med skyddsomslag. Fint skick.
Publicado por Stockholm, Carlssons Bokförlag, 2015., 2015
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 32,48
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito239, (1) s. Illustrerad. Förlagets illustrerade pappband med skyddsomslag. Smutstitelbladet med dedikation från författarna. Fint exemplar.
Publicado por Published by Södermanlands-Nerikes Nation . 1934., 1934
Librería: Little Stour Books PBFA Member, Canterbury, Reino Unido
Miembro de asociación: PBFA
Original o primera edición
EUR 23,88
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Good. First edition hard back binding in publisher's original brick red cloth covers, black vignette to the upper panel. 8vo. 6'' x 4½''. Contains 84 printed pages of Swedish songs with monochrome illustrations and musical score throughout. Spine sun faded, ink name inside and in Good clean condition, no dust wrapper. Member of the P.B.F.A. SWEDEN (History & Culture).
Publicado por Natur och Kultur 1994 1994, 1994
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 18,83
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito404 s. (1) Illustrerat förlagsband.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 14,12
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoFörlagsklotband med titeltryck i guld, dek. skyddsomslag i färg. Fint skick. Stockholm, Carlssons, 2005. 352 sid. 4:o. Rikt illustrerad i färg. Med register. (Baklsidestext:) "Det är inte den kända, etablerade konsten och de stora konsthändelserna som skildras i boken 'En vackrare vardag'. Istället handlar den om vardagens konst, om tavlor som köpts in av medarbetare i Konsumentföreningen Stockholm under mer än hundra år, en konst som skänkt medlemmarna glädje och skönhet i en karg och arbetsfylld värld. Tanken på 'En vackrare vardag' är ursprungligen en dröm om bättre livskvalitet även för den vanliga människan som måste arbeta hårt för sitt levebröd. Drömmen uppstår först i liberala kretsar men övertas snart av socialdemokratin och den kooperativa rörelsen. l boken 'En vackrare vardag' beskrivs hur idealen uppstår och förverkligas inom ramen för det svenska folkhemmet, men också vad som händer då folkhemmet överges för en global värld och nya ideal. Boken är baserad på den konstsamling som Konsumentföreningen Stockholm byggt upp sedan 1900-talets början fram till 2004. Konstsamlingen bär fram berättelsen genom 1900-talets decennier och speglar med sina motiv och utföranden både de kooperativa idealen och det omgivande samhället. Följ med i Gösta Arvidssons berättelse om tavlorna som genom åren gjort kooperationens vardag vackrare. Du träffar många konstnärer och kulturarbetare som stått vid sidan av medias strålkastarljus. Du möter dem som i tysthet hängivet arbetat för att berika de enkla människornas liv med en konst som alla kan förstå och ta till sig. Det blir en händelserik kulturhistorisk vandring genom Stockholms och Sveriges historia utifrån den vanliga människans villkor och perspektiv.".
Publicado por Carlssons 2011. 2011, 2011
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 19,30
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito23x22 cm. 164 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint skick.
Publicado por Carlsson Bokförlag, 2017., 2017
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 38,13
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito286, (2) s. Illustrerad. Förlagets illustrerade pappband med skyddsomslag. Smutstitelbladet med dedikation från författarna. Fint exemplar.
Publicado por Carlssons 2004 2004, 2004
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 21,65
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito30x23,5 cm. 144 s. Ill. Förlagsband med skyddsomslag. Fint exemplar.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 18,83
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoFörlagsband, dek. skyddsomslag. Gott skick. Lund, Historiska media, 2015. 8:o. 304 sid. Rikligt illustrerad i färg och med äldre svartvita bilder. Med förteckning över namngivna servisdekorer, källförteckning och register.
Publicado por Carlssons 2005 2005, 2005
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 25,89
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito352 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag.
Librería: Centralantikvariatet, Stockholm, Suecia
EUR 23,54
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Very Good. Stockholm, Carlssons, 2021. 8:o. 720 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Hardcover / Hardback.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 37,66
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoDek. omslag i färg. Nyskick. Gustavsberg, Gustavsbergs porslinsmuseum, 2006. 8:o. 66 sid. Rikt illustrerad i färg. "Denna bok är tänkt som en introduktion till utställningen 'Stig Lindberg i Gustavsberg' på Gustavsbergs Porslinsmuseum 13 maj 2006-14 januari 2007. Boken beskriver Stig Lindbergs roll på fabriken och engagemang i samhället. Illustrationerna består av fotografier från Stig Lindbergs tid på fabriken och bilder på föremål som finns med på utställningen. Mer detaljerade uppgifter om föremålen redovisas på en separat förteckning. Ett varmt tack till er som lånat ut föremål till utställningen: Form 1900, Stig Engstrand, AB Gustavsberg, Zimmerdahl 20th century design, Höglandssjukhuset Nässjö, Svenska Handelsbanken, Lasse Yrlid, Gösta Arvidsson, SvenWejsfelt, Karl-Erik Gustavsson, Bengt Berglund, Sylvie Farell, Birgit och Ingemar Wahrenberg".
Librería: online-buch-de, Dozwil, Suiza
EUR 114,00
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoOct 09, 2007. Condición: gebraucht; sehr gut. Schutzumschlag mit leichten Lagerspuren, Inhalt textsauber und gepflegt. Grossformat.