Publicado por Flod, 1876
Librería: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Suecia
EUR 8,44
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoinb. Condición: Very Good. ett främre omslag.
EUR 8,44
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoimo. Condición: Fine.
EUR 23,45
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoimo. Condición: Fine.
Publicado por Askild & Kärnekull 1975. 1975, 1975
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 18,76
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito23,5x26 cm. 111 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fint exemplar.
Publicado por Wahlström & Widstrand 1987. 1987, 1987
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 20,63
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito23,5 x 25,5 cm. 107 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband, skyddsomslag med lättare bruksspår.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 9,38
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito(Billbergs skriftserie nr 19.). Häftad, dek. omslag, fint skick. Dedikation av författaren. Stockholm, Höjerings (tr. AB Björkmans Eftr), 1981. 8:o. 64 s. Illustrerad. Med biografi och bibliografi samt avdelningar med teckningar resp. grafik.
Librería: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Suecia
EUR 11,25
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoKlammerhft., dek. omslag. Gott skick. Stockholm, Waldemarsudde, 1985. 8:o. [4] sid. Med 4 svartvita illustratrioner inkl. omslagsbilden. Utställningslista om 16 nummer oljemåleri, därtill "Teckningar i tusch och kol", "Träsnitt och akvatinter från 1910-talet", "Akvarellerade tuschteckningar, förlagor för Dagens Nyheters söndagsbilaga. 1930-talet". (Prins Eugens Waldemarsudde, katalog 2:1985.).
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 11,72
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoBonniers, Stockholm 1962. Originalupplaga. 181, (12) sidor, inbunden med skyddsomslag. Illustrerad. Bra skick.
Publicado por FIB:s Lyrikklubb, Stockholm,, 1954
Librería: Antiquariat Christoph Wilde, Düsseldorf, Alemania
EUR 20,00
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito77, (3) S. Orig.-Pappband mit ill. Orig.-Umschlag (= FIB:s Lyrikklubbs Bibliotek Nr 6). - Umschlag am Rücken gebräunt; Kopfschnitt stockfleckig. Widmung auf Vorsatz; ansonsten innen sauber. Gut erhaltenes Exemplar.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, Suecia
EUR 23,45
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoBonniers, Stockholm 1962. Originalupplaga. 181, (12) sidor, inbunden med skyddsomslag. Illustrerad. Naggat omslag. Dedikation: Göthe Ericsson med vänlig hälsning från Per Anders Foglström.
Publicado por Almqvist & Wiksell 1923 1923, 1923
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 40,33
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito37,5x28 cm. 80, 336 s. + 7 planscher (varav 6 i färg). Med 420 bilder och 28 figurer i texten. Förlagets dekorerade klotband. Ryggtiteln lätt nött, exlibris. Bra exemplar.
Librería: Centralantikvariatet, Stockholm, Suecia
EUR 42,20
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoCondición: Very Good. Stockholm, C. L. Gullbergs Förlag, 1910. 8:o. 187 s. Titelbladet litet solkigt. Senare marmorerat pappband med ryggtiteletikett av gulbrunt skinn. Stockholms stadsbiblioteks exlibris och stämpel. Dedikation till Erik Thyselius på titelbladet. Bra dedikation! Johan Grönstedt (1845-1929), författare, var son till den förmögne vin- och sprithandlaren Johan Daniel Grönstedt. Med sin ärvda förmögenhet kunde han låta trycka sina alster på egen bekostnad, men hade också betydelse för samtida kollegor, vilka mot rundliga honorar publicerades i den av honom utgivna tidskriften Nu. Hardcover / Hardback.
Publicado por Almqvist & Wiksell 1923 1923, 1923
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 48,77
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito37,5x28 cm. 80, 336 s. + 7 planscher (varav 6 i färg). Med 420 bilder och 28 figurer i texten. Aningen nött halvfranskt band med övre guldsnitt, upphöjda bind, ryggtitel i guld. Liten ägarstämpel.
Librería: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Suecia
EUR 46,89
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoStockholm; Nils Gleerups förlagsexpedition, 1881. Originalupplaga. 19,5x13 cm. 152 s. Häftad med illustrerat omslag. Råskurna snitt. Kort reva i bakre övre fals, ryggfoten med en liten förlust nedtill. Rygg och omslagets marginaler lätt mörknade. Främre omslag med stämpeln "Redaktionsexemplar"; bakre omslag med ett par svaga fläckar samt två små riss i övre marginalen. Inlagan med spridda hörnveck och ett fåtal obetydliga fläckar. Fint exemplar av denna ovanliga roman. Med C. F. Ridderstads namnteckning på främre omslag. Ridderstad var chefredaktör för och ägare till tidningen Östgöta-Correspondenten från 1842 till 1886 och erhöll boken i denna egenskap. Sara Pfeiffer (1829-1913), dotter till den vittre stadsläkaren i Göteborg Carl Gustaf Schönbeck och Sofia Vilhelmina Leche. Hon gifte sig 1857 med lantbrukaren Carl J. F. Pfeiffer och flyttade till Skåne. När denne fick ekonomiska problem inledde hon sitt populära författarskap för att försörja familjen och pulicerade 1864 sin första bok, "Fosterbarnet / Medaljongen. Tvenne berättelser". Efter makens död 1868 flyttade hon till Stockholm, där hon från 1880 drev ett lånebibliotek på Hornsgatan jämte sitt författarskap. Nordisk Familjebok skriver om detta: "Under signaturen Sylvia gjorde hon sig känd genom underhållande berättelser utan litterärt värde." Leijonhufvud & Brithelli 135.
Publicado por Askild & Kärnekull 1975. 1975, 1975
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 64,71
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito23,5x26 cm. 111 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget lite naggat i kanterna och med några mindre tejplagningar, annars gott skick. Med dedikation från Stig Claesson till Eyvind Johnson.
Publicado por Askild & Kärnekull 1975. 1975, 1975
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 64,71
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoBibliofilupplaga. 23,5x26 cm. 111 s. + 1 signerad och numrerad originallinoleumsnitt. Rikt illustrerad. Förlagets skinnryggsband, utan skyddsomslag, litet nagg upptill på ryggen.
Publicado por Almqvist & Wiksell 1923 1923, 1923
Librería: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Suecia
EUR 75,50
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito37,5x28 cm. 80, 336 s. + 7 planscher (varav 6 i färg). Med 420 bilder och 28 figurer i texten. Förlagets praktfulla skinnband, rygg- och pärmdekor i guld, helt guldsnitt. Aningen nött rygg/yttre fals.
Librería: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Suecia
EUR 36,11
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carritoMed teckningar av Charles Gl. Behrens. Rabén & Sjögren. Tidningen VI 1953. 8:o. 149,(1) s. Trådhäftad. Hörnveck på bakre omslag. Dedikation på smutstitelbladet "Till Dagny [Kjellgren] midsommarafton 19/6-53 på Bokö till minne av alla år och din gamle Erik". 23 x 14 cm.*Dagny Kjellgren gift med författaren Josef Kjellgren. Erik Asklund samt Dagny och Josef Kjellgren var barndomsvänner. Växte upp på Söder.[#\123511].
Idioma: Alemán
Librería: Antiquariat Lenzen, Düsseldorf, Alemania
Arte / Grabado / Póster Ejemplar firmado
EUR 290,00
Cantidad disponible: 1 disponibles
Añadir al carrito[50] Blätter in privater Halbleinenmappe mit Marmorpapierbezug, 28 x 35 cm. 50 Original-Holzschnitte vom alten Stockholm, jeweils unterhalb der Abbildung von Waldemar Bernhard mit Bleistift bezeichnet und signiert, hinter Passepartout montiert. Blattgröße: 22 x 28 cm, Plattengröße: ca. 17 x 22 cm, Passepartout: 25,5 x 32,5 cm. [Erschien in einer Auflage von 200 Exemplaren im Nordiska Bokhandelns Förlag, Stockholm. Hier nicht nummeriert und ohne das Begleitheft.] Passepartouts an den Außenkanten papierbedingt etwas gebräunt. Guter bis sehr guter Zustand.