Lars erik edlund (14 resultados)

Editorial: 1st. Ed. Pub. Wahlstrom & Widstrand. 1978 1978
- Tapa dura
Librería: C. Arden (Bookseller) ABA, Hay-on-Wye, Reino UnidoC. Arden (Bookseller) ABA
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 19,06
Envío por EUR 26,31Se envía de Reino Unido a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Hardcover. Dust Jacket Included. pp.364 with b/w. illus. Swedish text. 8vo. Fine hardback in nr. fine dw. Carl Linnaei's journey to Västgöta : carried out at the command of the noble estates of the kingdom in the year 1746 with remarks on the economy, natural history, antiquities, the customs and way of life of the inhabitants,…with accompanying figures.
Más imágenesIdioma: Sueco
Librería: Bookbot, Prague, Republica ChecaBookbot
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado - Regular
EUR 4,87
Envío por EUR 20,99Se envía de Republica Checa a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Condición: Fair. Spuren von Feuchtigkeit / Nässe; Leichte Kratzer / Abnutzungen / Druckstellen; Leichte Rillen / Abschürfungen / Risse / Knicke.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, SueciaAntikvariat Faust
Contactar con el vendedorVendedor de 4 estrellasCondición: Usado
EUR 9,46
Envío por EUR 22,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Umeå 1985. 313sidor. Häftad. Dedikation. Något stötta hörn. (Skrifter utgivna av Dialekt-, Ortnamns- och Folkminnesarkivet i Umeå Serie B Namn Nr. 2).
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, SueciaAntikvariat Faust
Contactar con el vendedorVendedor de 4 estrellasCondición: Usado
EUR 13,24
Envío por EUR 22,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Universitetet i Umeå, 1994. 247 sidor. Häftad. Gott skick. (Acta Universitatis Umensis).
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, SueciaAntikvariat Faust
Contactar con el vendedorVendedor de 4 estrellasCondición: Usado
EUR 14,19
Envío por EUR 22,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Umeå 1984. 244 sidor. Häftad. Dedikation. Bra skick. (Skrifter utgivna av Dialekt-, Ortnamns- och Folkminnesarkivet i Umeå Serie B Namn Nr. 1).
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, SueciaAntikvariat Faust
Contactar con el vendedorVendedor de 4 estrellasCondición: Usado
EUR 16,56
Envío por EUR 22,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Kungl. Skytteanska samfundet, Umeå 2013. xxxvii, 528 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick. (Kungl. Skytteanska Samfundets Handlingar. Nr. 67).

Librería: Centralantikvariatet, Stockholm, SueciaCentralantikvariatet
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado - Bueno
EUR 20,81
Envío por EUR 25,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Condición: Very Good. Umeå, Johan Nordlandersällskapet, 1982. 8:o. 188 s. Häftad. (Johan Nordlandersällskapet nr 4.) Dedikation till länsantikvarie Jan-Bertil Schnell. Softcover / Paperback.

Florilegium nordicum. En bukett nordiska språk- och namnstudier tillägnade Sigurd Fries den 22 april 1984.
Fries. EDLUND, Lars-Erik, HAGERVALL, Claes Börje & LILJESTRAND, Birger (utg.).
Librería: Centralantikvariatet, Stockholm, SueciaCentralantikvariatet
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado - Bueno
EUR 20,81
Envío por EUR 25,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Condición: Very Good. Umeå, Acta Universitatis Umensis, 1984. 8:o. (20),+ 278,+ (3) s. Häftad. (Umeå Studies in the Humanities No. 61.) Festskrift till språkprofessorn Sigurd Fries (1924?2013) med Tabula gratulatoria. Innehåller bibliografi över Fries? tryckta skrifter. Flertalet av artiklarna i volymen är skivna på svenska. Sof…tcover / Paperback.

Librería: Centralantikvariatet, Stockholm, SueciaCentralantikvariatet
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado - Bueno
EUR 23,65
Envío por EUR 25,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Condición: Very Good. Umeå, 2017. 8:o. 371 s. Illusterad. Häftad, något nött rygg. (Kungl. Skytteanska Samfundets handlingar 77. Nordsvenska 26.) Med bilagt tackkort från Eva Nyman. Softcover / Paperback.
Librería: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, SueciaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 31,22
Envío por EUR 30,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Mellannorrländsk kultur- och socialhistoria från sju sekler. Umeå 1982. 188 s. Illustrerad. Skrifter utgivna av Johan Nordlander-sällskapet, nr 4. Trådhäftad. 21 x 15 cm.[#\33874].
Editorial: 4 volymer. 1993-1996. 1993
Librería: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SueciaAntikvariat Hundörat AB
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 141,90
Envío por EUR 14,50Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Norrlands universitetsförlag, Umeå 1993-1996. Bundna i förlagets röda skinnimiterande pappband. 414+420+420+520 sidor. Gott skick.
Editorial: 4 volymer. 1993-1996. 1993
Librería: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SueciaAntikvariat Hundörat AB
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 141,90
Envío por EUR 14,50Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Norrlands universitetsförlag, Umeå 1993-1996. Bundna i förlagets röda skinnimiterande pappband. 414+420+420+520 sidor. Gott skick.

Editorial: Folkminnesarkivet, Umeå [Sweden] 1985
Librería: Expatriate Bookshop of Denmark, Svendborg, DinamarcaExpatriate Bookshop of Denmark
Contactar con el vendedorVendedor de 5 estrellasCondición: Usado
EUR 52,71
Envío por EUR 129,00Se envía de Dinamarca a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
orig.wrappers. 23x15cm, 313 pp., Inscribed by author on half-title. Swedish text. Includes a 2-page German summary. Study of collective nicknames of inhabitants Arnäs and Tynderö, northern Sweden. Series: Skrifter utgivna av Dialekt-, ortnamns- och folkminnesarkivet i Umeå. Serie B, Namn ; nr 2. Some rubbing. Spine faded. Good.
Norrländsk uppslagsbok. Ett uppslagsverk på vetenskaplig grund om den norrländska regionen. Del 1-4.
Librería: Antikvariat Faust, Göteborg, SueciaAntikvariat Faust
Contactar con el vendedorVendedor de 4 estrellasCondición: Usado
EUR 151,36
Envío por EUR 22,00Se envía de Suecia a Estados Unidos de AmericaCantidad disponible: 1 disponibles
Bra Böcker / Norrlands Universitetsförlag, Höganäs 1993-1996. 414 (6); 420; 420; 517 (3) sidor. 4 volymer. Förlagets röda konstläderband med rygg- & pärmtitel i guld. Gott skick.