Artículos relacionados a The natural arithmetic Volume 1; book 1-

The natural arithmetic Volume 1; book 1- - Tapa blanda

 
9781130426175: The natural arithmetic Volume 1; book 1-

Esta edición ISBN ya no está disponible.

Sinopsis

This historic book may have numerous typos and missing text. Purchasers can download a free scanned copy of the original book (without typos) from the publisher. Not indexed. Not illustrated. 1901 Excerpt: ... 8. What pieces of money should I use to pay 38 cents? 9. What pieces of money should I use to pay 67 cents? 10. What pieces of money should I use to pay for 2 pair of socks at 23 cents each? 11. What pieces of money would pay for 12 two-cent stamps and 7 one-cent stamps? 12. If I should buy 2 yards of cloth at 8 cents a yard, and should give a quarter dollar, what pieces of money would the clerk give me back? 13. I bought 3 yards of cloth at 20 cents a yard, and 4 yards of ribbon at 6 cents a yard. I paid with a dollar bill. How much change did I receive? 14. What pieces of money would pay for 7 pounds of cheese at 13 cents a pound? Multiplication and Division 1. Multiply 136 by 4. 13g 4 times 6 ones are 24 ones, or 2 tens and 4 ones. 4 times 4. 3 tens are 12 tens. 12 tens and 2 tens are 14 tens, or 1--hundred and 4 tens. 4 times 1 hundred are 4 hundreds. 4 hundreds and 1 hundred are 5 hundreds. 2. Divide 348 by 4. 4)348 S conaned n 34 tens 8 tens times with 2 tens remain „-ing. 2 tens and 8 ones are 28 ones. 4 is contained in 28 ones 7 times. When the explanation is well understood, omit it. Prove the examples in multiplication by dividing the product by the multiplier, and those in division by multiplying the quotient by the divisor. Multiply: Original Problems Make problems and give the answers: 1. A man changed a five-dollar bill for half dollars. 2. A man changed a dollar bill for 10-cent pieces. 3. A man changed a two-dollar bill for half dollars, quarter dollars, and o-cent pieces. 4. I paid a bill of 87 cents. 5. I bought 4 collars at the rate of 2 collars for 25 cents and a necktie for 38 cents. 6. There are 17 eggs in each of 4 nests. 7. There are 160 pupils in 4 schoolrooms. 8. 8 hens have 11 chickens each. 9. 5 tons of coal cost $ 30. 10....

"Sinopsis" puede pertenecer a otra edición de este libro.

Reseña del editor

This historic book may have numerous typos and missing text. Purchasers can download a free scanned copy of the original book (without typos) from the publisher. Not indexed. Not illustrated. 1901 Excerpt: ... 8. What pieces of money should I use to pay 38 cents? 9. What pieces of money should I use to pay 67 cents? 10. What pieces of money should I use to pay for 2 pair of socks at 23 cents each? 11. What pieces of money would pay for 12 two-cent stamps and 7 one-cent stamps? 12. If I should buy 2 yards of cloth at 8 cents a yard, and should give a quarter dollar, what pieces of money would the clerk give me back? 13. I bought 3 yards of cloth at 20 cents a yard, and 4 yards of ribbon at 6 cents a yard. I paid with a dollar bill. How much change did I receive? 14. What pieces of money would pay for 7 pounds of cheese at 13 cents a pound? Multiplication and Division 1. Multiply 136 by 4. 13g 4 times 6 ones are 24 ones, or 2 tens and 4 ones. 4 times 4. 3 tens are 12 tens. 12 tens and 2 tens are 14 tens, or 1--hundred and 4 tens. 4 times 1 hundred are 4 hundreds. 4 hundreds and 1 hundred are 5 hundreds. 2. Divide 348 by 4. 4)348 S conaned n 34 tens 8 tens times with 2 tens remain „-ing. 2 tens and 8 ones are 28 ones. 4 is contained in 28 ones 7 times. When the explanation is well understood, omit it. Prove the examples in multiplication by dividing the product by the multiplier, and those in division by multiplying the quotient by the divisor. Multiply: Original Problems Make problems and give the answers: 1. A man changed a five-dollar bill for half dollars. 2. A man changed a dollar bill for 10-cent pieces. 3. A man changed a two-dollar bill for half dollars, quarter dollars, and o-cent pieces. 4. I paid a bill of 87 cents. 5. I bought 4 collars at the rate of 2 collars for 25 cents and a necktie for 38 cents. 6. There are 17 eggs in each of 4 nests. 7. There are 160 pupils in 4 schoolrooms. 8. 8 hens have 11 chickens each. 9. 5 tons of coal cost $ 30. 10....

"Sobre este título" puede pertenecer a otra edición de este libro.

  • EditorialRareBooksClub.com
  • Año de publicación2012
  • ISBN 10 1130426173
  • ISBN 13 9781130426175
  • EncuadernaciónTapa blanda
  • IdiomaInglés
  • Número de páginas36
  • Contacto del fabricanteno disponible

(Ningún ejemplar disponible)

Buscar:



Crear una petición

¿No encuentra el libro que está buscando? Seguiremos buscando por usted. Si alguno de nuestros vendedores lo incluye en IberLibro, le avisaremos.

Crear una petición

Otras ediciones populares con el mismo título