Kolektif AVRUPA BİRLİĞİ TARİHİ

ISBN 13: 9789756051900

AVRUPA BİRLİĞİ TARİHİ

 
9789756051900: AVRUPA BİRLİĞİ TARİHİ
Ver todas las copias de esta edición ISBN.
 
 
Reseña del editor:

HAZIRLANIYOR

Reseña del editor:

Avrupa Birliği ile onun artık unutulan öncüsü Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu batı Avrupa'da barışın kurulmasında tarihi bir rol oynadı. I95o'lerin sonuna doğru Avrupa Ekonomik Topluluğunun kurulması da, ulus-üstü yaklaşımın pratik sorunlara çözüm üretme kapasitesini gösteriyordu, 1970 lerin başında ise Ekonomik ve Parasal Birlik fikri ortaya atıldı ve bu fikir 1990 lar sona erene kadar hayata geçti. İdeolojiden çok ihtiyaçların zorlamasıyla mütevazı bir kömür ve çelik ortak pazarı olarak başlayan süreç, yıllar içinde kamu politikasının neredeyse her yanma dokunan bir oluşum şeklinde genişledi. Avrupa Birliği bu zaman zarfında, hem genişledi, hem de derinleşti. AB düzeyindeki karar ve uygulamalara daha da fazla sayıda politikacı ve bürokrat katılmaya başladı. Başkentlerdeki bürokrat orduları, onları saran avukat, lobici, sorumlu yurttaş, akademisyen ve öğrenci çemberiyse giderek kalabalıklaştı. Ancak "sıradan" Avrupalılar kendilerine ait bu eşsiz siyasi deney konusunda her zaman kararsızdı. 1990 başlarında AB'nin politik kapsamının hızla genişlemesi, kamuoyundaki demokratik kontrol ve meşruiyet endişelerini artırdı. Ama sonuç olarak, son elli yılda yaşanan olaylar Avrupa birliği savunucularının, Avrupa'nın geleceği hakkındaki tartışmayı şüpheye yer bırakmayacak şekilde kazanmış olduklarını gösteriyor. Hiçbir üye devlet ciddi bir şekilde ayrılmayı düşünmüyor&#59; yeni ülkeler birliğe katılmak için akın ediyor. AB'nin 1950 lerde ve özellikle 1980'lerin sonunda bütünleşmenin
hızlanmasından beri süren evrimi, Avrupa'ya yeni bir siyaset şekli getirdi. AB yönetim mekanizması üye devletlerin bilinçlerinin derinlerine yerleşti. AB'nin varlığı, Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkilerde de temel nitelikteki bir değişimi yansıtıyor. Küçük devletler büyük devletlerin çıkarları konusunda kaygılı, ancak artık güçlü komşularınca yutulma endişeleri yok. AB üye devletlerinin birbirlerine karşı güç kullanma ihtimali de çok uzak. İşte kısaca Avrupa Bırliği'nin tarihi... Desmond Dinan, George Mason Üniversitesi'nde Jean Monnet Kamu Siyaseti Enstitüsü'nde öğretim üyesi ve Avrupa Birliği Ansiklopedisi'nm editörüdür.

"Sobre este título" puede pertenecer a otra edición de este libro.

(Ningún ejemplar disponible)

Buscar:Crear una petición

Si conoce el autor y el título del libro pero no lo encuentra en IberLibro, nosotros podemos buscarlo por usted e informarle por e-mail en cuanto el libro esté disponible en nuestras páginas web.

Crear una petición