Sudi-i Bosnevi Gülistan Serhi

ISBN 13: 9786055331054

Gülistan Serhi

 
9786055331054: Gülistan Serhi
Ver todas las copias de esta edición ISBN.
 
 

Sûdî-i Bosnevî, Turk Serh Edebiyati denince akla gelen isimler arasinda ilk siradadir. 16. yuzyilda yasamis bu velûd muellif, Fars edebiyatinin klasik eserlerine Turkce hayat verirken, sahip oldugu donanimi eserlerine basariyla yansitir. Hayati boyunca, bitmek tukenmek bilmeyen bir ilim ogrenme tutkusuyla Osmanli cografyasinin neredeyse butun ilim merkezlerini dolasan Sûdî, omrunun sonlarina dogru kaleme aldigi Gulistân Serhi'yle ustalik eserine imza atmistir. Gulistân Serhi, "Serh gelenegi"ni aksettiren bir edebî eser olmanin otesinde, "Serh mektebi" icinde yetismis bir Osmanli âliminin metin merkezli yaklasimini belgeler mahiyettedir. Zira Sârih, Sadî-i Sirazî'nin Dogu edebiyatlarini her yonuyle etkilemis makame tarzindaki Gulistân'ini cok farkli yontemlerle Osmanli Turkcesi'ne aktarir. Metindeki soz varligini Turkce ve Arapca es anlamlilariyla manalandirirken, bugun varligindan haberdar dahi olmadigimiz bircok Turkce kelimeye yer verir. Arapca ve Farsca dilbilgisi unsurlarini, medrese tahsiline kattigi genis kavaid bilgisi sayesinde esasli mutalaalarla ele alir; yer yer Turk, Arap ve Fars edebiyatindan sectigi sâhit beyitlerle uslubunu renklendirmeyi ihmal etmez. Metni acikliga kavustururken buyuk eserlerin olmazsa olmazi edebî sanatlara temas eder, Gulistân'in nusha farklarini degerlendirerek en sihhatli metni yakalamaya calisir. Dahasi Turk edebiyatinda bir ilk olarak kendisinden once ve kendi zamaninda yazilmis butun Gulistân serhlerini "reddiye"lerle tenkid eder. Hasili elinizdeki kitap, cok yonlu bakis acisini gozler onune seren bir sârihin eseri olmasiyla sadece Turk serh geleneginin bir saheseri degil, ayni zamanda tenkid eden bir goz penceresinden bakmasiyla da Turk tenkid tarihinin baslaticisi mevkiindedir.

"Sinopsis" puede pertenecer a otra edición de este libro.

Reseña del editor:


Sudi-i Bosnevi, Türk Şerh Edebiyatı denince akla gelen isimler arasında ilk sıradadır. 16. yüzyılda yaşamış bu velud müellif, Fars edebiyatının klasik eserlerine Türkçe hayat verirken, sahip olduğu donanımı eserlerine başarıyla yansıtır. Hayatı boyunca, bitmek tükenmek bilmeyen bir ilim öğrenme tutkusuyla Osmanlı coğrafyasının neredeyse bütün ilim merkezlerini dolaşan Sudi, ömrünün sonlarına doğru kaleme aldığı Gülistan Şerhi'yle ustalık eserine imza atmıştır. Gülistan Şerhi, "Şerh geleneği"ni akset-n bir edebi eser olmanın ötesinde, "Şerh mektebi" içinde yetişmiş bir Osmanlı aliminin metin merkezli yaklaşımını belgeler mahiyettedir. Zira Şarih, Sadi-i Şirazi'nin Doğu edebiyatlarını her yönüyle etkilemiş makame tarzındaki Gülistan'ını çok farklı yöntemlerle Osmanlı Türkçesi'ne aktarır. Metindeki söz varlığını Türkçe ve Arapça eş anlamlılarıyla manalandırırken, bugün varlığından haberdar dahi olmadığımız birçok Türkçe kelimeye yer verir. Arapça ve Farsça dilbilgisi unsurlarını, medrese tahsiline kattığı geniş kavaid bilgisi sayesinde esaslı mütalaalarla ele alır&#59; yer yer Türk, Arap ve Fars edebiyatından seçtiği şahit beyitlerle üslubunu renklendirmeyi ihmal etmez. Metni açıklığa kavuştururken büyük eserlerin olmazsa olmazı edebi sanatlara temas eder, Gülistan'ın nüsha farklarını değerlendirerek en sıhhatli metni yakalamaya çalışır. Dahası Türk edebiyatında bir ilk olarak kendisinden önce ve kendi zamanında yazılmış bütün Gülistan şerhlerini "reddiye"lerle tenkid eder. Hasılı elinizdeki kitap, çok yönlü bakış açısını gözler önüne seren bir şarihin eseri olmasıyla sadece Türk şerh geleneğinin bir şaheseri değil, aynı zamanda tenkid eden bir göz penceresinden bakmasıyla da Türk tenkid tarihinin başlatıcısı mevkiindedir.

"Sobre este título" puede pertenecer a otra edición de este libro.

Comprar nuevo Ver libro

Gastos de envío: EUR 10,02
De Turquia a Estados Unidos de America

Destinos, gastos y plazos de envío

Añadir al carrito

Los mejores resultados en AbeBooks

1.

Bosnevî, Sûdî-i
Publicado por Camlica Basim Yayin (2012)
ISBN 10: 6055331055 ISBN 13: 9786055331054
Nuevo Cantidad disponible: 1
Librería
Istanbul Books
(Istanbul, Turquia)
Valoración
[?]

Descripción Camlica Basim Yayin, 2012. Condición: New. The author is a 16th century Ottoman intellectual. Editors: Yilmaz, Ozan Translator: 1115 pages. Nº de ref. del artículo: B1207014

Más información sobre este vendedor | Contactar al vendedor

Comprar nuevo
EUR 63,03
Convertir moneda

Añadir al carrito

Gastos de envío: EUR 10,02
De Turquia a Estados Unidos de America
Destinos, gastos y plazos de envío